postheaderıcon Diş Tedavisi için Hangi Sedasyon Yöntemi Uygundur

 

 

 

Sedasyon; bilimsel tanımı: farklı teknik ve ajanlar(ilaçlar) kullanılarak diş tedavisi ve diğer benzer operasyonlar nedeniyle hastada oluşan strese bağlı psikolojik ve fizyolojik reaksiyonların bilinç ve koruyucu refleksler kalkmaksızın en aza indirgenmesi durumudur.(Ryder 1988) Bu tanımı açtığımızda yapılacak olan diş tedavisinin tedavi ya da cerrahi olup olmaması, diş tedavisinin kısa süreli dolgudan uzun süreli pulpa tedavilerine kadar ne kadar süreli olarak planlandığı sedasyonun süresi ve derinliği hakknda planlamayı hem hekim hem de anestezist yönünden ortaya çıkartır.

 Sedasyon başlıca üç derinlikte değerlendirilir.

  1. Minimal Sedasyon

        2. Hafif sedasyon( Bilinçli Sedasyon)

        3 .Derin Sedasyon

 

Minimal Sedasyon(Anksiyolizis)

Düşük dozda anksiyolitik ilaçlar kullanılarak uygulanan metoda hastanın kaygılarının giderilmesi hızlı ve kolay olur. Hastanın solunum ve hareketlerinin takibi gerekmez.

 

Bilinçli Sedasyon

Koruyucu reflekslerin baskılanmadığı, hastanın havayolunu bağımsız olarak kontrol edilebildiği fiziksel uyarılara ve 'ağzını aç' gibi komutlara cevap verebildiği bilincin kontrollü olarak baskılanması durumudur. Kullanılan ilaçlar;

 

  1. ağızdan

        2. rektal yoldan

        3. damar içi yoldan

        4. inhalasyon yoluyla verilerek sedasyon sağlanır.

 

Derin Sedasyon

Kısmen ya da tamamen reflekslerin baskılandığı, aynı zamanda bilincin de kontrollü olarak baskılandığı durumdur. Ağrılı uyaranlara ve tekrar eden uyaranlara bir süreliğine cevap sınırlı veya yoktur.