postheaderıcon Çocuklarda Pozitif İletişim

 

Klinik ortamının çocuk üzerinde bir endişe kaynağı olmaması önemlidir. Zaten anne babanın kötü deneyimlerine kulak misafiri olan çocuk, kreş ya da okul ortamında arkadaş larından duyduklarından etkilenebilir. 
Çocuğa ‘bir şey olmayacak’ demek onun düşüncesinde ‘bir şey olacak’ olarak ya da ‘hiç acımayacak’ demek acıyacak anlamına gelebilir. Bunun için  çocuğa yaklaşımın doğallığı yanında ona tedaviyi anlatımda seçilecek kelimeler de önemlidir.
 Muayene odasında bulunan tedavi cihazları üniteler ve el aletleri onun için korkutucu olabilir. Öncelikle bu cihazların tanıtılması önemlidir. Bunun için cihazların sesleri( dişe dolgu yapan aeratörün olduğu gibi) görünümleri ve özellikleri tanımlanır. Su çıkaran bir aletin önce ele uygulanması onun bir acıtıcı etkisinin olmadığını daha kolay kabullenmesini sağlayabilir. Tükrük emicinin fil hortumuna benzetilmesi ya da sıkılan spreyin kokusunun tanımlanması önemlidir. Doktora ve ortama güven geliştikçe muayene ve tedavi de kolay ve kabul edilebilir bir hale gelir.