postheaderıcon Kanal Tedavisi Neden Yapılır?

Dişlerin içinde pulpa adı verilen kılcal kan damarlarının ve sinirlerin bulunduğu, dişe hayat veren küçük bir odacık vardır. Dişlerin büyümesini ve sürmesini sağlayan bu yapı, aynı zamanda çürüme meydana geldiğinde bir uyarı görevi görmektedir.
Diş çürüğü dişin sert dokularını parçalayarak ilerlediğinde, çürüğe sebep olan bakterilerin meydana getirdigi asitler, odacık içindeki damar ve sinirlerden olusan pulpayı etkilemeye baslar. Bu safhada diş ağrısı kendini gösterir ve bakterilerin salgıladığı asitler ( tedavi edilmez ise ) pulpayı öldürür.


Böylelikle ortaya çıkan toksinler ( zehirler ) kök ucundaki dar delikten dışarı sızarak çene kemiğine yayılır. Çene kemiğinde oluşan iltihap dişin kaybına, çevre dokularının da harabiyetine neden olur. Bu safhaya gelmeden önce dişi ve çevre dokular korumak için hastalıklı pulpa dokusunun alınması en doğru çözümdür.
Pulpa dokusu temizlendikten sonra, bu odacığın bakterilerden arınması için çeşitli işlemler uygulanır ve dezenfekte edilir.Sonuçta bu boşluk özel maddeler ile kök ucuna kadar doldurulur.