postheaderıcon Çocuklarda Diş Yaralanmaları

Çocuklarda dişlerin zarar gördüğü kazalarda zaman kaybetmeden müdahalede bulunulmalıdır. Doğru tanı konması çok önemlidir. Bunun için hekiminiz size, kazanın ne zaman ve nerede olduğunu, darbenin ne taraftan geldiğini, kaza sonrası baygınlık, kusma, hafıza kaybı vb. olup olmadığını soracaktır. Verilen bilgiler doğrultusunda en doğru tedavi uygulanabilecektir.

Çocuklardaki diş yaralanmaları, bazen kalıcı dişin tamamıyla yuvasından ayrılmasına sebep olabilir. Bu durumda çıkan diş ile birlikte acilen dişhekiminize gitmelisiniz. Bu esnada diş, bir bardak sütün içinde, eğer süt mevcut değilse, temiz bir su içinde muhafaza edilmelidir.

 

Çocuğunuz ön dişlerine darbe aldıysa?

Çocuklar sıklıkla düşer yada çarparlar, bunların sonucunda ön dişlerine zarar vererek yıllar boyunca rahatsız olacakları yada sık sık dişhekimine gitmelerini gerektirecek problemlerle karşılaşırlar.

 

Eğer ön diş tamamen yerinden fırladıysa;

Dişi temiz bir gazlı bez arasına koyup, serum fizyolojik,süt, veya tükürük ile ıslatarak hemen dişhekiminize gidin. En ideali 1 saat içinde tedaviye başlanmış olmasıdır.

 

Eğer ön dişlerinden biri veya birkaçı kırıldıysa ;

Kırılan parçaları bulmaya çalışın ve hemen dişhekiminize ulaşın. Bu esnada parçaları nemli tutmak önemlidir.Serum fizyolojik, süt ve hatta tükürük bunun için idealdir. Bu parçalar cok kuvvetli ajanlar ile yerlerine yapıştırılırlar ve yapılacak her dolgudan daha estetik ve dayanıklı olurlar.

 

Darbeden sonra herhangi bir problem görünmüyorsa ;

Mutlaka diş hekimi tarafından detaylı muayene yapılmalı ve ilgili bölgeden röntgen çekilmelidir. Muayene ve röntgenden sonra herhangi bir bulgu olmasa bile belirli aralıklarla tekrar röntgen alınır ve eski filmlerle karşılaştırılır. Burada amaç dişin canlı bolümünde uzun vadede bir problem olup olmadığının tespitidir.

Lütfen özellikle spor yapan çocuğunuzun diş sağlığını diş hekiminizin hazırlayacağı bir ağızlık ile koruyun .