postheaderıcon Anneden Bebeğe Bakteri Transferi

Bebekler ağızlarında Streptokok bakterileri ile doğmazlar. Peki bu bakteriler çocuklarımıza nasıl bulaşıyor? Bebeklere bakterilerin ilk bulaşma yolu genellikle anne vasıtası ile olmaktadır. Annenin tükürüğünde doğal olarak bulunan streptokoklar, ilk önce öpme ile daha sonra ise yemek yediği kaşıkla önce annenin tadına bakması veya biberon içersindeki süt veya mamanın sıcaklığını kontrol etmesi ile bulaşabilir. Simdi de bunlar mı yasaklanıyor diye soru sorduğunuzu duyar gibi oluyorum. Bu hareketlerle belki bebeğinize diş çürüklerinden sorumlu bakterileri bulaştırıyor olabilirsiniz, fakat onlara aynı zamanda dünyanın en yüce duygusu olan anne sevgisini de aşılıyorsunuz.

Peki bu durumda annelerin bebeklerini olası bakteri transferinden koruması için yapması gereken şeyler nelerdir?


En önemli ve ilk yapılması gereken işlem annenin ağız ve diş bakımının mükemmel olmasıdır. Bunun anlamı her gün düzenli olarak dişlerin fırçalanması ve diş ipi kullanılmasıdır. İkinci basamak ise düzenli diş hekimi kontrolleri ile annenin ağzında çürük diş ve dişeti hastalığı riskinin ortadan kaldırılmasıdır. Bu sorunu sadece anne ile sınırlamak pek doğru olmayacaktır. Bu yakın teması kuran baba, anneanne, bakıcı veya diğer yakınlar için de yukarıda sayılan tüm önlemler alınmalıdır.

Diğer dikkat edilmesi gereken hususlar ise;

- Çocuğunuzla aynı diş fırçasını kullanmayın.
- Mümkünse yemeklerde çocuğunuz için ayrı bir kaşık kullanın, yemeğin kontrolünü başka bir kaşıkla yapın.
- Bebeğinizin yemeğini ağzınızda soğutmayın.
- Bebeğinizin biberonuna veya emziğine ağzınızı sürmeyin (kimi anneler bunu temizleme amacıyla yapar)
- Sizin dışınızda çocuğunuza temas eden kişilerde uçuk, dişeti hastalığı veya ağız-diş sağlığı ile ilgili problemlerin olmamasına özen gösterin.
- Tüm bu önlemleri aldığınızda ise onu bol bol öpün